بیوگرافی دالی پارتون

بیوگرافی دالی پارتون

بیوگرافی دالی پارتون

دالی پارتون زنی با استعدادهای متعدد است. او یک خواننده ، متن ترانه ، نویسنده ، بازیگر و تاجر برجسته است. برای آشنایی بیشتر با دوران کودکی ، زندگی ، دستاوردها ، آثار و جدول زمانی این زندگی نامه را بررسی کنید.
حقایق سریع

تولد: 19 ژانویه 1946

ملیت: آمریکایی

مشهور: به نقل از بازیگران دالی پارتون

سن: 73 سال ، زنان 73 ساله

نشانه آفتاب: برجبان

همچنین به عنوان شناخته شده است: دالی ربکا پارتون دین ، ​​دالی ربکا پارتون

متولد: سوییرویل

معروف به: خواننده

قد: 5'0 " (152 سانتی متر ) ، 5'0" ماده
خانواده:

همسر / سابق: کارل توماس دین

پدر: رابرت لی پارتون

مادر: اوی لی اوونز

خواهر و برادرها: کاسی نان پارتون ، کوی دنور پارتون ، دیوید ویلبورن پارتون ، فلوید پارتون ، فریدا استله پارتون ، لری جرالد پارتون ، راشل دنیسون ، رندی پارتون ، رابرت لی پارتون جونیور ، ویادین پارتون

ایالت ایالات متحده: تنسی

بیماری ها و ناتوانی ها: افسردگی

بنیانگذار / بنیان گذار: بنیاد دالیوود
حقایق بیشتر

دالی پارتون زنی با استعدادهای متعدد است. او یک خواننده ، متن ترانه ، نویسنده ، بازیگر و تاجر برجسته است. او همچنین به خاطر کارهای خیرخواهانه اش شناخته شده است. دالی پارتون کار خود را در سنین جوانی 13 ساله آغاز کرد. اگرچه در ابتدا به عنوان یک سرودنده شهرت پیدا کرد ، اما بعدها در زمینه های دیگر نیز به موفقیت دست یافت. دالی پارتون بیشتر با موسیقی کشور شناخته شده است و در ایالات متحده آمریکا ستاره ای از این سبک است. او بیش از 3000 آهنگ در طول دوره کاری خود که از بیش از شش دهه گذشته است ، سروده و آهنگ کرده است و جوایز بسیاری از جمله جوایز گرمی ، جوایز انجمن موسیقی کشور و جوایز موسیقی آمریکا را به همراه نامزد دریافت جایزه اسکار به دست آورده است. دو بار جوایز. دالی پارتون سابقه دریافت حداکثر تعداد نامزدهای جایزه گرمی 46 تا 2013 را در کارنامه خود داشته است. غیر از آواز خواندن ، وی آموزش موسیقی پیانو ، بانجو و گیتار را نیز آموزش داده است. دالی پارتون به طور علنی از برابری دگرباش جنسی پشتیبانی می کند و توسط جامعه دگرباشان جنسی به عنوان یک نماد همجنسگرا شناخته می شود. معروف است که دالی پارتون دارای انگلیسی ، ایرلندی ، آلمانی و اسکاتلندی است.
Dolly Parton
اعتبار تصویر
قبلی
بعد
لیست های پیشنهادی: خوانندگان پاپ
خوانندگان کشور
کودکی و زندگی اولیه

    دالی پارتون در 19 ژانویه سال 1946 در ایالت سوییر در تنسی ایالات متحده آمریکا به دنیا آمد. او چهارمین دوازده بچه‌ای بود که به دست رابرت لی پارتون ، کشاورز و کارگر ساخت و ساز و اوی لی به دنیا آمد. او بعداً خانواده خود را عقب ماندگی اقتصادی توصیف کرد.
    خانواده دالی پارتون متمایل به موسیقی بودند و او از مادرش آواز خواند. او به دایی خود بیل اوونز به دلیل حمایت از موسیقی به عنوان حرفه ای در سنین جوانی اعتبار می دهد.
    پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان در سال 1964 ، او به نشویل ، تنسی نقل مکان کرد تا حرفه خود را در موسیقی ادامه دهد.
    نقل قول ها: شما

لیست های پیشنهادی: زنان آمریکایی
بازیگران تنسی
زنان خواننده
خوانندگان برج عقب
حرفه

    دالی پارتون نمایش های حرفه ای خود را از سن 10 سالگی از طریق برنامه های تلویزیونی و رادیویی در ناکسویل ، تنسی آغاز کرد. بعداً فعالیتش در سال 1967 شکوفا شد و هنگامی که با پورتر واگنر سرگرم کننده برای نمایش پورتر واگنر شریک شد ، شکوفا شد. این همکاری همچنین به وی در دریافت قرارداد موسیقی از RCA Records کمک کرد.
    RCA Records اولین ترانه خود را به صورت دوتایی با پورتر واگنر منتشر کرد ، کاور شده از ترانه "آخرین چیز در ذهن من" تام پکستون که در سال 1967 منتشر شد و در اوایل سال 1968 به جمع ده کشور برتر رسید. شش سال بعد شاهد یک شکست ناگسستنی بود. ده ترانه برتر از این همکاری.
    در سال 1971 ، دالی پارتون اولین ترانه ی شماره 1 کشور خود را با آهنگ 'جوشوا' بدست آورد. او در سالهای بعد آهنگهای مجرد و دوتایی بیشتری داشت که شامل ترانه هایی از جمله "کت بسیاری از رنگ ها" ، "سوزاندن روغن نیمه شب" ، "لمس زن شما" و "ترکیب مناسب" بود.
    در سال 1973 ، دالی پارتون تا آن زمان با تک آهنگ "ژولن" بیشترین آمار را داشت. سال بعد ، او "I Will Always Love You" را منتشر کرد - یک آهنگ برتر موسیقی در چارت کشور که یکی از ترانه های امضای او بود.
    در سال 1974 ، او دارای سه عنوان برتر در سطح کشور به اعتبار خود - "ژولن" ، "من همیشه تو را دوست خواهم داشت" و "عشق مثل یک پروانه" است. دالی پارتون با تمایل به دنبال رویای خود در حرفه ی انفرادی ، تصمیم گرفت تا در این زمان به همکاری با پورتر واگنر خاتمه دهد. با این حال ، آنها در شرایط خوبی باقی ماندند و او همچنان به کمک دالی پارتون در پرونده هایش کمک کرد. آنها به کار روی آلبوم های دوبله ادامه دادند و کار نهایی آنها در سال 1975 با "بگو برای همیشه می شود تو معدن باشم" بود.
    دالی پارتون سعی کرد با جابجایی از موسیقی کشور به موسیقی پاپ ، ویزیت خود را ارتقا بخشد و در سال 1976 ارتباط خود را با مدیر استعدادهای سندی گالینگ آغاز کرد ، که تا 25 سال دیگر به عنوان مدیر شخصی وی ادامه یافت. در همان سال او آلبوم خود را "همه می توانم انجام دهم" منتشر کرد. با این حال ، چند آلبوم اول آن را به صدر جدول نمی رساند اگرچه آنها نسبتاً خوب دریافت شدند.
    در سال 1977 ، او اولین شماره متقاطع خود "Here You Come Again" را منتشر کرد که در صدر جدول موسیقی پاپ و کشور قرار داشت. او اولین جایزه گرمی خود را برای این اجرا در سال 1978 دریافت کرد. در طول دو سال پس از آن ، دالی پارتون همچنان به تعداد آهنگ های برتر موسیقی که در صدر جدول موسیقی کشور قرار دارد ، ادامه داد. او در این مدت چندین نمایش تلویزیونی از طریق مصاحبه و میزبانی برنامه ها انجام داده است.
    در 1980 ، محبوبیت وی با عملکرد چند ضربه ای که شامل "شروع دوباره" ، "شعله های قدیمی نمی تواند یک شمع را برای شما نگه دارد" و "9 به 5" دوباره محبوبیت خود را افزایش داد. دالی پارتون در سال 1980 نیز در فیلم سینمایی کمدی '9 تا 5' بازی کرده بود. آهنگ تم این فیلم در نمودارهای موسیقی بزرگسالان معاصر ، پاپ و کشور در همان زمان در سال 1981 به شماره 1 تبدیل شد. دالی پارتون فقط نوازنده ای که چنین سابقه ای داشته باشد
    بعد از موفقیت در اولین بازیگری که داشت ، در فیلم های کاملی چون "بهترین فاحشه خانه کوچک در تگزاس" (1982) ، "Rhinestone" (1984) ، "فولاد ماگنولیس" (1989) و "مستقیم صحبت کرد" (1992) بازی کرد. ) غیر از چند برنامه تلویزیونی.
    در سال 1986 ، دالی پارتون یک پارک موضوعی با نام "Dollywood" در تنسی افتتاح کرد. پارک تفریحی حتی امروزه یک مقصد مسافرتی محبوب است.
    اواسط دهه هشتاد دوره ای بود که دالی پارتون هنوز در موسیقی با رکورد فروش خوبی نسبتاً خوب انجام می داد. با این حال ، قرارداد وی با RCA Records در همان زمان به پایان رسید که پس از آن در سال 1987 با Columbia Records قرارداد بست. در همان سال او آلبوم "Trio" را به همراه خواننده و خواننده Emmylou Harris و خواننده Linda Ronstadt منتشر کرد. و تحسین بسیار مهمی را به دست آورد
    دالی پارتون با آلبوم "رنگین کمان" در تلاش برای موفقیت در موسیقی پاپ است. بعداً او روی موسیقی کشور متمرکز شد و آهنگ های شماره یک "گلهای زرد" و "چرا می خواهید به اینجا بیایید" مانند این کار کرد.
    دولی پارتون موفقیت تجاری زیادی پس از آنکه خواننده مشهور ویتنی هیوستون در سال 1992 آهنگ خود را "I Will Always Love You" را برای فیلم بلند "The Bodyguard" ضبط کرد ، به دست آورد. این ترانه و همچنین این آلبوم با ضربه ای عظیم روبرو شد.
    در سال 1993 ، آلبوم او "Slow Dancing With The Moon" تحسین های بسیار خوبی را به دست آورد. در همان سال ، آهنگسازان آهنگ او "روز من در عشق می افتم" ، که در فیلم "2 بتهوون" به نمایش در آمد ، نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم برتر اصلی شدند. تا اواخر دهه 1990 ، ترانه های او مورد استقبال قرار می گرفتند و منحصر به فرد خود را حفظ می کردند.
    در آغاز سال 1999 ، او مجموعه ای از آلبوم ها را با الهام از موسیقی Bluegrass ضبط کرد - نوعی از موسیقی کشور آمریکا. او چهار آلبوم "Grass isBlue" (1999) ، "گنجشک کوچک" (2001) ، "Halos & Horns" (2002) و "They Were the Days" (2005) ساخت. در سال 2005 ، او همچنین آهنگ "Travelin 'Thru" را برای فیلم بلند "Transamerica" ​​نوشت که در آن سال نامزد دریافت جایزه اسکار شد.
    از آن زمان وی با حضور در نمایش های موسیقی فعال بوده و مجموعه آهنگ های خود را منتشر کرده است. در سال 2013 ، وی برای آلبوم موسیقی "You Can You Make Old Old Friends" با کنی راجرز همکاری کرد. در سال 2014 ، او 42مین آلبوم خود را "دود آبی" منتشر کرد.
    نقل قول ها: شما ، من

لیست های پیشنهادی: خوانندگان آمریکایی
خوانندگان زن پاپ
بازیگران آمریکایی
بازیگران برجک
آثار مهم

    ترانه او "I Will Always Love You" که به نویسندگی ، آهنگسازی و در ابتدا توسط او ضبط شده و دومین ترانه از آلبوم 1974 "Jolene" است ، شناخته شده ترین آهنگ او است. ویتنی هیوستون یک نسخه جلد از این آهنگ را برای فیلم "The Bodyguard" در سال 1992 ضبط کرد و از آن زمان این آهنگ به یکی از پرفروش ترین تک آهنگ ها در تمام دوران تبدیل شده است.

لیست های پیشنهادی: خوانندگان پاپ آمریکایی
خوانندگان برجسته پاپ
بازیگرانی که در دهه 70 هستند
خوانندگان زن کشور
آثار بشردوستانه

    دولی پارتون بنیاد دالیوود را در سال 1996 تشکیل داد. این بنیاد بر سواد متمرکز است و در ترغیب خواندن در بین کودکان بیش از 1600 جوامع در سراسر ایالات متحده ، کانادا ، استرالیا و انگلستان نقش مهمی داشته است.
    دالی پارتون همچنین به عنوان صلیب سرخ آمریکایی و HIV-AIDS به سمت علل دیگری نیز فعالیت کرده است. موسیقی او در تبلیغات تبلیغاتی PETA استفاده شده است.
    نقل قول ها: شما

لیست های پیشنهادی: خوانندگان زن آمریکایی
خوانندگان کشور آمریکا
خوانندگان زن پاپ آمریکایی
خوانندگان کشور آمریکا
جوایز و دستاوردها

    دالی پارتون تاکنون 25 جایزه در بخش های طلا ، پلاتین و چند پلاتین دریافت کرده است که توسط انجمن صنعت ضبط آمریکا تأیید شده است.
    آلبوم موسیقی وی با نام "New Harvest، First Gathering" در سال 1978 برنده گروه موسیقی آلبوم مورد علاقه جوایز موسیقی آمریکا شد.
    در سال 1979 ، او در بخش بهترین اجرای آواز کشور برای آهنگ "Here You Come Again" جایزه گرمی را دریافت کرد.
    دالی پارتون در سال 1992 برای آهنگ خود در "9 تا 5" در بخش بهترین اجرای آواز کشور موفق به دریافت جایزه گرمی شد.
    در سال 1988 او با آلبوم خود "Trio" جایزه گرمی را برای بهترین اجرای آوازی کشور توسط دو یا گروه دریافت کرد.
    دالی پارتون در سال 1999 در سالن مشاهیر مملکت مملکت القا شد.
    او برای ترانه 'After the Gold Rush' در سال 2000 برنده جایزه گرمی در بهترین همکاری مملکت با آوازها شد.
    در سال 2001 ، آلبوم او "Grass is Blue" جایزه گرمی بهترین آلبوم Bluegrass را بدست آورد.
    در سال 2002 ، او بار دیگر برنده بهترین گروه موسیقی آوازی کشور رتبه برتر جوایز گرمی برای آهنگ "Shine" شد.
    در سال 2011 ، دالی پارتون جایزه Grammy Lifetime Achievement را دریافت کرد.

لیست های پیشنهادی: شخصیت های فیلم و تئاتر زنان
شخصیت های فیلم و تئاتر آمریکایی
شخصیت های فیلم و تئاتر زن آمریکایی
زنان برجبان
زندگی شخصی و میراث

    دالی پارتون در 30 مه 1966 در جورجیا با کارل توماس دین ، ​​یک مرد تجاری ازدواج کرد. این زوج فرزندی ندارند. دالی پارتون الهه خواننده آمریکایی مایلی سایرس است.

چیزهای بی اهمیت

    اولین گوسفند کلون شده دالی به نام دالی پارتون نامگذاری شد.

فیلم های دالی پارتون
1. نه تا پنج (1980)

(کمدی)
2. فولاد مگنولیس (1989)

(کمدی ، عاشقانه ، درام)
3. بهترین فاحشه خانه کوچک در تگزاس (1982)

(کمدی ، موسیقی)
4. بحث مستقیم (1992)

(عاشقانه ، درام ، کمدی)
5. نویز شاد (2012)

(کمدی ، موسیقی ، درام)
6. Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous (2005)

(جرم ، اقدام ، کمدی)
7. The Beverly Hillbillies (1993)

(کمدی ، خانواده)
8. بدلیجات (1984)

(موسیقی ، کمدی)

جوایز
جایزهی برگزیدهی مردم
1988     مورد علاقه همه هنرمندان زن اطراف     برنده
1988     مجری زن مورد علاقه در یک برنامه تلویزیونی جدید     برنده
جوایز گرمی
2017     بهترین عملکرد دوتایی کشور / گروه     برنده
2011     جایزه طول عمر     برنده
2002     بهترین عملکرد آوازی کشور زنان     برنده
2001     بهترین آلبوم Bluegrass     برنده
2000     بهترین همکاری کشور با آوازها     برنده
1988     بهترین عملکرد کشور توسط یک دوئل یا گروهی با Vocal     برنده
1988     بهترین عملکرد آوازی کشور توسط یک دوبله یا گروه     برنده
1982     بهترین عملکرد آوازی کشور ، زن     نه تا پنج (1980)
1982     بهترین آهنگ کشور     نه تا پنج (1980)
1979     بهترین عملکرد آوازی کشور - زن     برنده

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]